Lokalnie wiedzieć o adaptacji do zmian klimatu. Kolektywne studium przypadku miejskich planów adaptacji w Polsce, NCN SONATINA 5, realizacja: październik 2021 – październik 2024. 

Start >Aktualności >Lokalnie wiedzieć o adaptacji do zmian klimatu. Kolektywne studium przypadku miejskich planów adaptacji w Polsce, NCN SONATINA 5, realizacja: październik 2021 – październik 2024. 

Lokalnie wiedzieć o adaptacji do zmian klimatu. Kolektywne studium przypadku miejskich planów adaptacji w Polsce, NCN SONATINA 5, realizacja: październik 2021 – październik 2024.

Adaptacja do zmian klimatu to współcześnie popularne działanie i pozycja w budżecie wielu miast na całym świecie. Różnorodność dostępnych działań adaptacyjnych wskazuje, że powiązania pomiędzy wiedzą na temat zmian klimatu i realizacją rozwiązań adaptacyjnych to złożony proces na który wpływa wiele czynników. Celem planowanego projektu jest sprawdzenie w jaki sposób i za pomocą jakich metod/narzędzi różne grupy społeczne „tłumaczą” specjalistyczną wiedzę o zmieniających się warunkach klimatycznych na lokalne działania adaptacyjne w polskich miastach. 

Przebadane zostaną 44 miasta, które w latach 2017 – 2019 wzięły udziału w projekcie Ministerstwa Środowiska pt. Wczujmy się w klimat oraz Warszawa. Na pierwszym etapie badania, miasta zostaną poddane szczegółowej analizie, aby sprawdzić czy występują  w nich powtarzające się wzorce wyboru działań adaptacyjnych. Do dalszej analizy wybrane zostaną te miasta, które pomimo podobnych warunków klimatycznych, wybierały inne działania adaptacyjne. W każdym z tych miasta zebrane zostaną informacje i przeprowadzone zostaną szczegółowe rozmowy, aby dowiedzieć się w jaki sposób kwestia adaptacji do zmian klimatu pojawiała się na przestrzeni ostatnich lat: w lokalnych mediach tradycyjnych i społecznościowych, działaniach lokalnych grup środowiskowych oraz budżetach obywatelskich. 

Badanie pozwoli szczegółowo prześledzić zarówno wyzwania, jak i możliwości związane z adaptacją do zmian klimatu w miejskich warunkach, a także efekty i ograniczenia projektów edukacyjno-informacyjnych na ten temat. Wyniki badań będą zaprezentowane na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Powstaną też artykuły popularnonaukowe oraz kurs akademicki na SGGW poświęcony socjologii środowiska. 
Realizację projektu wspiera Departament Socjologii Miasta i Środowiska z Helmholtz-Centre for Environmental Research (UFZ), czołowego europejskiego ośrodka badań nad środowiskiem. Dr Renata Putkowska-Smoter współpracuje tam z dr Annegret Haase. 

Informacje z bieżących prac