Uroczystość nadania budynkowi IV imienia Profesora Zygmunta Przychodzenia

Start >Aktualności >Uroczystość nadania budynkowi IV imienia Profesora Zygmunta Przychodzenia

Uroczystość nadania budynkowi IV imienia Profesora Zygmunta Przychodzenia

19 października 2023 r. budynek nr IV na terenie Starego Kampusu SGGW otrzymał imię prof. dr. hab. Zygmunta J. Przychodzenia. Uroczystości towarzyszyło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Prof. dr hab. Zygmunt Józef Przychodzeń był pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, profesorem zwyczajnym nauk ekonomicznych, socjologiem i pedagogiem, znakomitym dydaktykiem oraz wychowawcą. Głównym inicjatorem, współtwórcą i pierwszym Dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, z którego wywodzą się Instytut Nauk Socjologicznych i Pedagogiki oraz Wydział Socjologii i Pedagogiki.

26 czerwca 2023 r. Senat Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podjął decyzję o nadaniu budynkowi nr IV imienia prof. dr hab. Zygmunta Przychodzenia.
19 października 2023 r., po uroczystej mszy świętej w Kościele akademickim pod wezwaniem św. Katarzyny, prof. dr hab. Kazimierz Tomala Prorektor ds. rozwoju oraz Janina Przychodzeń – żona Profesora,  odsłonili pamiątkową tablicę w obecności licznych zaproszonych gości.

Następnie na Auli Kryształowej odbyła się druga część uroczystości poświęcona wspomnieniom o Profesorze Zygmuncie Józefie Przychodzeniu oraz prezentacji książki opracowanej przez prof. dr hab. Teresę Zaniewską: pt.: „Profesor Zygmunt Józef Przychodzeń (1940-2016). Uczony i wychowawca” poświęconej tej znakomitej postaci. Tę część uroczystości poprowadziła dr hab. Joanna Wyleżałek, prof. SGGW, Dyrektor Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki.

W uroczystości udział wzięli: prof. dr hab. Kazimierz Tomala Prorektor ds. rozwoju, prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski Prorektor ds. dydaktyki, dr inż. Władysław Skarżyński Kanclerz SGGW, prof. dr hab. Tomasz Borecki Rektor SGGW w latach 2002-2008, prof. dr. hab. Wiesław Bielawski Rektor SGGW w latach 2016-2020, Janina Przychodzeń z rodziną, Dorota Romanowska z rodziną, członkowie Komitetu Honorowego Uroczystości: mgr Anna Adamowicz, dr Iwona Błaszczak, prof. dr hab. Bogdan Klepacki, prof. dr hab. Krystyna Krzyżanowska, dr hab. Joanna Wyleżałek, prof. SGGW,  prof. dr hab. Teresa Zaniewska, przedstawiciele Rady Uczelni, dyrektorzy instytutów SGGW, władze wydziałów SGGW, doktoranci Profesora Zygmunta Przychodzenia, przedstawiciele Samorządu Studenckiego, przyjaciele i  współpracownicy Profesora oraz liczni pracownicy Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki oraz Instytutu Ekonomii i Finansów, a także studenci Wydziału Socjologii i Pedagogiki oraz Wydziału Ekonomii.