Socjologowie i kultura – kolejny Salon Socjologiczny za nami

Start >Aktualności >Socjologowie i kultura – kolejny Salon Socjologiczny za nami

Socjologowie i kultura – kolejny Salon Socjologiczny za nami

Instytucjonalny model upowszechniania kultury to tytuł wykładu, jaki w ramach kolejnego Salonu Socjologicznego w SGGW 30 marca przedstawił dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW. Dyrektor NCK mówił o różnych wymiarach praktycznego wykorzystania wiedzy socjologicznej, dowodząc, że choć na kulturze „znają się wszyscy", to socjologowie wnoszą wiele perspektyw i pojęć, które pozwalają na jej zrozumienie.

Salon Socjologiczny to spotkania, których pomysłodawcami i organizatorami są pracownicy Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW. Celem spotkań jest upowszechnianie wiedzy społecznej i naukowa debata na temat istotnych problemów społecznych.

Przedsięwzięcie objął Patronatem JM Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada, Zarząd Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Sekcja Socjologii Nauki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Link do spotkania:

Informacje o prelegencie:

Dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW - socjolog, wykładowca akademicki, menedżer kultury - dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

W latach 1998–2003 studiował socjologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. Na tej samej uczelni w 2009 roku obronił doktorat ze specjalności socjologia kultury.  W 2016 roku na podstawie pracy „Transgresja kompetencji międzykulturowych. Studium socjologiczne młodzieży” uzyskał stopień doktora habilitowanego socjologii. Jest absolwentem studiów podyplomowych w Zakładzie Krajów Pozaeuropejskich Polskiej Akademii Nauk pt. Polityka i kultura w krajach Azji i Afryki.

Od 2011 do 2017 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Był również członkiem Zarządu Rady Zakładu Badań Naukowych PTS i Zarządu Oddziału Warszawskiego PTS oraz współzałożycielem i członkiem Pracowni Badawczej Polski Pomiar Postaw i Wartości. W latach 2016–2017 zasiadał na stanowisku dyrektora Instytutu Socjologii. Od 2020 roku kieruje Katedrą Socjologii Kultury w Instytucie Nauk Socjologicznych na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jest współinicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE. Odpowiada za działalność Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Producent filmów dokumentalnych: „Ostatnia góra” i „Bezkrwawa rewolucja”, Koproducent pierwszej polskiej fabuły w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) pt. „Kartka z Powstania”, filmu VR „Wiktoria 1920” oraz dokumentów: „Położna” „O zwierzętach i ludziach”, „Chopin nie boję się ciemności”.