Start >Aktualności >Projekt  w ramach programu MEiN „Nauka dla Społeczeństwa” realizowany przez pracowników Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki

(Nie)ginące zawody , umiejętności i obyczaje w społecznościach wiejskich- Mazowsze i Polska Wschodnia to projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Nauka dla Społeczeństwa” w obszarze: Humanistyka – Społeczeństwo-Tożsamość w latach: 2022-2024. Projekt realizowany jest przez pracowników Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki oraz Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Partnerami w projekcie są Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi  oraz Fundacja Polski Instytut Rozwoju Rodziny.

Celem projektu jest realizacja zadań służących kultywowaniu i promowaniu polskiej tradycji regionalnej jako narodowego dziedzictwa kulturowego. W projekcie postanowiono skoncentrować się na tradycyjnych zawodach i umiejętnościach związanych z obróbką drewna oraz na lokalnych tradycjach i obyczajach związanych z symboliką zarówno drewna, jak i drzew, z których powstaje.
Projekt ma charakter badawczy, upowszechnieniowy i szkoleniowy. Badaniami zostaną objęci zarówno rzemieślnicy jak również osoby zaangażowane w utrzymanie i odtwarzanie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów, co stanowi ważny aspekt niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Samo drewno, produkty wykonane z drewna i podobnych materiałów oraz drzewa, z których zostały wykonane, nabrały różnorodnych znaczeń symbolicznych i pojawiają się w różnorodnych kontekstach. W naszych badaniach będziemy dążyć do ich uchwycenia, utrwalenia oraz stworzenia bazy wiedzy, która zostanie wykorzystana w działalności upowszechnieniowej.
W projekcie przyjęto, że dla zachowania tradycji kulturowej ważna jest zarówno wiedza, jak i możliwość uczestnictwa w konkretnych formach aktywności. Projekt zakłada więc przekazywanie tradycyjnych umiejętności zarówno poprzez bezpośredni kontakt z rzemieślnikami i twórcami jak i materiały i filmy szkoleniowe.

Zespół projektowy:
dr hab. Joanna Wyleżałek, prof. SGGW