Badanie wspólnego polsko-ukraińskiego dziedzictwa kulturalno-artystycznego XVI – XX wieku

Start >Aktualności >Badanie wspólnego polsko-ukraińskiego dziedzictwa kulturalno-artystycznego XVI – XX wieku

W ramach realizowanego w Katedrze Edukacji i Kultury w koordynacji z Narodowym Uniwersytetem Akademia Ostrogska” (Ukraina) Projektu naukowego: „Badanie wspólnego polsko-ukraińskiego dziedzictwa kulturalno-artystycznego XVI i XX wieku”, odbyła się wymiana dwóch grup studentów – po 10 osób pod opieką kierowników merytorycznych – dr Iwony Błaszczak i dr Agnieszki Pawluk-Skrzypek oraz koordynatora projektu dr Jurija Plyski. Projekt został zrealizowany zgodnie z Umową zawartą pomiędzy Gabinetem Ministrów Ukrainy i Rządem RP o Polsko-Ukraińskiej wymianie młodzieży.

Pobyt grupy ukraińskiej w SGGW w Warszawie odbył się w terminie 17-20.10.2017 r. Pobyt grupy polskiej w Narodowym Uniwersytecie „Akademia Ostrogska” miał miejsce w terminie 23-28.10.2017 r. W ramach projektu zwiedzano oraz dokumentowano zabytki architektury, dziedzictwa kulturowego w Warszawie (ukraińska grupa) oraz zabytki dziedzictwa kulturowego w Ostrogu, Krzemieńcu, Starokonstantynowie, Dubnie (polska grupa).
W ramach programu studenci z Ukrainy w dniach 17-20 października 2017 roku odwiedzili najbardziej charakterystyczne kulturowo miejsca w Warszawie – Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie. Niezmiennie częścią wizyty były także spacer po kampusie SGGW oraz uroczyste powitanie w Pałacyku Rektora. Polska grupa w dniach 23-28 października 2017 roku odwiedziła natomiast Krzemieniec, Równe, Samczyki, Starokonstantynów oraz Ostróg z „Akademią Ostrogską”.

Podsumowanie Projektu zakończyło się wspólną konferencją w dniu 28.10.2017 roku w Ostrogu oraz przygotowaniem wspólnej monografii naukowej w której przedstawione zostaną eseje uczestników Projektu wraz ze zdjęciami z pobytu i spotkań. Niewątpliwie program pomógł odnaleźć liczne powiązania kulturowe. Ponadto miał dużą wartość nie tylko naukową, teoretyczną, ale również wartość silnie emocjonalną i społeczną.

Zdjęcia

(kliknij miniaturkę, aby zobaczyć powiększenie).