Badania: Społeczeństwo polskie w dobie pandemii

Start >Aktualności >Badania: Społeczeństwo polskie w dobie pandemii

Zespół badawczy trójki pracowników z Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW zrealizował badania na kwotowej próbie Polaków dot. samoleczenia w trakcie pandemii. Podsumowanie badań i końcowe wnioski zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health.

Dr hab. Monika Podkowińska, prof. SGGW, dr Marta Makowska, dr Rafał Boguszewski, są inicjatorami badań ilościowych dotyczących postaw i zachowań Polaków w czasie pandemii. 
Wyniki badań dotyczące zachowań Polaków związanych z samoleczeniem w trakcie pandemii opublikowane zostały w prestiżowym czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health (Impact Factor 2,849). Współautorem artykułu pt. Self-Medication-Related Behaviors and Poland’s COVID-19 Lockdown jest dr M. Nowakowski z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

W artykule autorzy przedstawiają wyniki i wnioski z badania zrealizowanego po czwartym etapie odmrażania gospodarki (8-15.06.2020, N=1013). Autorów interesowała odpowiedź na pytanie czy trzymiesięczna blokada i związana z nią, zmiana funkcjonowania polskiego systemu opieki zdrowotnej  - m.in. poprzez upowszechnienie telemedycyny, czy ułatwiony dostęp do recept (przepisywanych także przez farmaceutów) spowodowała zmiany w zakresie zachowań Polaków związanych z samoleczeniem. 
Wyniki badań wskazują m.in., iż prawie połowa respondentów (45,6%) zaangażowała się  w co najmniej jedno zachowanie związane z samoleczeniem w trakcie zamrożenia gospodarki. 16,6% badanych przyjmowało np. leki zapobiegawczo, zaś 16,8% przyjmowało w tym czasie leki na receptę bez konsultacji z lekarzem. Co niepokojące, wielu badanych deklarowało, iż nie zachowywali się w ten sposób przed pandemią.

Więcej szczegółów dotyczących przeprowadzonych badań i problematyki samoleczenia Polaków w kontekście pandemii można znaleźć w artykule 


Self-Medication-Related Behaviors and Poland’s COVID-19 Lockdown
https://www.mdpi.com/1660-4601/17/22/8344